Balık Nasıl Alınır

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
FavoriteLoadingAdd to favorites

0 kişinin defterinde

Balık Nasıl Alınır
19 Temmuz 2018 123 defa okundu 0 yorum

Balık Nasıl Alınır Malzemeleri

 • Balık nasıl alınır ve saklanır?

Balık Nasıl Alınır Nasıl Yapılır?

 • Yapacağınız yemeğin tatlı ve dinç olması için balığın alınmasının ve saklanmasının mükemmel bilinmesi gerekir, çünkü kırmızı etlerde olduğu gibi uzun zaman dinlendirilmeye ve terbiyeye gelmez. Tazeyken ya da tazeliğini muhafaza ederken tüketilmesi gereklidir. bu nedenle dondurulacak balığın da satın alınırken taze olması gerekir. Taze balığın görünüşü son derece canlı olur. Taze balık ile bayat balığı aşağıdaki farklılıkları ile anlıyabiliriz.
 • Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombeli olur. Balık tazeliğini yitirmeye başlayınca gözleri buğulanmaya başlar ve sonradan içeri çöker.
 • Taze balığın derisi gergin ve aydınlık olur. Pulsuz balıklarda bayatlamaya başladıkça derisinin parlaklığı azalır ve bilhassa karın tarafında buruşmalar meydana kazanç. Taze balığa parmakla dokununca meydana gelen çukurluk anında düzelir. Halbuki bayatlamış balıklarda bu iz kalır. Balığın parlaklığıyla yetinmemek gerekir. Çünkü tezgahtaki balıklara aralıksız su serpildiği için parlak görünebilirler.
 • Taze balığı başından tutup kaldırınca kuyruğu tıpkı tepsideki gibi dimdik kalkar. Halbuki bayat balığı bu şekilde kaldırınca kuyruk kısmı altında doğru sarkar.
 • Taze balığın solungaçları canlı kırmızı olur. Balık bayatladıkça bu renk değişir. Oysa bir takım balıkçıların solungaçları kırmızı mürekkep ile boyadklarını maddeler halinde sıralamak lüzumlu. Solungaçlardan aşağı dürüst akıcı kırmızı sıvıyı fazla kişi kan zannedersede doğrusu bu mürekkeptir. Böyle bir aldatmacaya başvuran tezgahtan kuşkusuz balık alınmamalıdır.
 • Taze balık hemen hemen kokusuzdur. Bayatlamaya başlayınca asit kokusu yaymaya başlarlar.
 • Pullu balıkların pulları tazeyken vücuda sıkıca yapışıktır. Elimizi kafadan kuyruğa içten sürtünce pulların gelmemesi gerekir.
 • Balığın alınması dek saklanması da çok önemlidir. Balıklar çoğunlukla oda sıcaklığında(20oC) 20 saat zaman ile tazeliklerinden bir ºey kaybetmeden durabilirler. Bu kış ayları için geçerli olup yaz aylarında klimasız mahallerde bu vakit oldukça kısalır. Eğer bu vakit 20 saati geçecekse belirli temizlenip buzdolabına konulmalıdır. Buzdolabının +5oC’lık hacminde 3 gün, tek yıldızlı buzdolaplarının buzluklarında ama, buranın sıcaklığı 0 ila –5oC arasındadır, 14 gün saklanabilir. Daha uzun süreli saklamalar belli üç yıldızlı buzdolaplarının –18oC’lık “deep-freeze”lerinde ya da egemen “deep-freeze”lerde yapılmalıdır. Deep-freeze”lerde saklama süreleri ançuez, sardalya gibi ufak balıklar için 3 ay, 3 ila 4 adedi bir kilo gelen çipura,lüfer gibi balıklar için 5 ila 6 ay. Beheri 1 kilodan büyük balıklar için ise 6 ila 8 aydır. –25oC’lık “deep-freeze”lerde ise bu süre takriben %50 artar.
 • Balıkların dondurulmadan önce temizlenmesi gerektiğini belirtmiştik. Fakat hamsi, sardalya ve gümüş gibi balıklar bunun istisnasıdır. Bu balıkların temizlenmeden saklanması gerekir. Dondurduğunuz balıkları çözdüğünüz taktirde her yerde dondurmamalısınız bakteri üremesi açısından sakıncalı olabilir. böylece donduracağınız balıkları aile nüfüsunuza kadar iki ya da üç karakter porsiyonları taşıyan öğünlere bölerek dondurmak yukarıdaki problemin halli için öğüt edilir. Balığı dondurmadan önce porsiyonlara bölüp aluminyum folyo veya asetik asit tuzu ile ambalajlamalı, ve üstüne balığın cinsini, dondurulduğu tarihi içeren bir etiket (stiker) yapıştırmalısınız. Ambalajları önce buzdolabının 0 ila +5oC’lık bölümünce birkaç saat soğutmalı, bilahare derin dondurucuya koymalısınız. Bu iºlem sırasında derin dondurucunuzu “ºoklama” konumuna getirmelisiniz.Balığı çözeceğiniz süre ise, iri balıkları buzdolabının alışılagelmiş kısmına alıp bir gün dinlendirerek çözebilirsiniz. Haşlanmış ufak karidesleri ise hemencecik sıcak suya atabilirsiniz.
 • Balıkları dondurmadan önce hafifce tuzlamakta yarar vardır. Eti diriliğini muhafaza eder.
 • Balıkları donmuş olarak muhafaza ederken uyarı edilecek manâlı bir husus ta açılmış balıkları bitmiş dondurmamaktır.

Yayınlanma Tarihi: 6 Mart 2011

sizlere yemekmutfagi.com farkıyla sunulmuştur

Yorumlar