Baklava Böreği (Sivas)

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
FavoriteLoadingAdd to favorites

9 kişinin defterinde

Baklava Böreği (Sivas)
12 Temmuz 2018 143 defa okundu 0 yorum

750 gr. az yağlı dana kıyma
2 adet kuru soğan
1 su bardağı ceviz
2 yemek yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı tereyağı
1 çay kaşığı karabiber
Hamur için:
1 yumurta
1 su bardağı süt
½ akarsu bardağı sıvıyağ
½ limonun suyu
1 dere kaşığı karbonat
Aldığı kadar un

2 adet kuru soğan yemeklik doğranır. 1 doymuş yemek kaşığı tereyağı ve 1 yemek yemek kaşığı tereyağında kavrulur. 750 gr. az yağlı dana kıyma pembeleşen soğanlarla birlikte suyunu çekene kadar sotelenir. 1 su bardağı ceviz ve 1 dere kaşığı karabiber konulup ocaktan alınır.
Derin bir kabın içine; 1 su bardağı soğuk süt ve yarım dere bardağı sıvıyağ dökülüp 1 yumurta kırılır. 1 çay kaşığı karbonatın üstüne yarım limonun suyu sıkılır, köpürünce malzemelere ilave edilir. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edilene dek un eklenerek yoğrulur.
Hamur 24 eşdeğer bezeye ayrılır. 6 beze tatlı tabağı büyüklüğünde açılıp araları nişastalanarak defalarca konulur. Sonradan 6’sı birden bitmiş açılıp 1 yufka elde edilir. Yağlanmış fırın tepsisine serilir. İkinci kat için de 6 beze açılıp, tekrar tekrar konulur ve nişastayla açılıp tek yufka haline getirilir. Tepsiye serilir.(iki kat arasına yağ sürülmez) Üzerine kıymalı iç döşenir. Kalan 12 beze de aynı şekilde 6’şarlı katlar halinde açılıp tepsiye dizilir (Toplamda; 24 beze 6’şarlı 4 gruba ayrılır. Her grup bir bir açılıp tekrar tekrar dizilir ve tek yufka halinde baştan açılır. Altta 2 tepede 2 kat olacak şekilde 4 adet baklava yufkası elde edilir)
Böreğin kenarları sıkıştırılır ve baklava gibi kesilir. 1 su bardağı sıvıyağ kızdırılıp böreğin üzerine dökülür. Yarım saat yağını çekmesi için dinlendirildikten daha sonra evvelden 180 derecede ısıtılmış fırında pişirilir)
Baklava Böreği servise hazırdır

baklava boregi sivas - Baklava Böreği (Sivas) sizlere yemekmutfagi.com farkıyla sunulmuştur

Yorumlar